Home / how to write a good short story / İyi Bir Kısa Öykü İncelemesinin Iyi mi Yazılacağına Dair 4 İpucu
iyi bir kısa hikaye nasıl yazılır

İyi Bir Kısa Öykü İncelemesinin Iyi mi Yazılacağına Dair 4 İpucu

Yazınsal eserlerin gözden geçirilmesi, bilimsel niteliği olan sektörde edebiyat alanının gelişimi ve genişlemesi için büyük ehemmiyet taşımaktadır. Edebiyat alanının var olması ve mühim ilerlemeler kaydetmesi için bağımsız ve ustalaşmış bir ortam yaratmak için bir edebiyat parçası hakkında yansız bir görüş sağlamak önemlidir. Yazınsal eserlerin eleştirilerinin yazılmasının akademide bu kadar yaygın bir uygulama olmasının ana sebebi budur ve bununla beraber bir öğrencinin yeterliliğinin temel göstergelerinden biridir.

Edebiyat türleri içinde, kolej evlatları çoğu zaman incelemeye atanır, kurgu hikayeleri en oldukça ilgiyi çeker. Ve en büyük odak noktası bilhassa kısa öykülerdir. Eleştirel kısa öyküleri gözden geçirmek, öğrenciler için en iyi seçenek benzer biçimde görünüyor, bu sebeple bu kurgu türünün anlaşılması ve çözümleme edilmesi nispeten kolaydır, bu, edebiyatı değerlendirme mevzusunda oldukça azca deneyimi olan gençler için mükemmel bir uygulamadır. Böylece, kısa hikayeleri çözümleme ederek, kolej evlatları becerilerini geliştirir ve muhteşem bir etkinlikle araştırma zanaatını öğrenirler. Ve her bilimsel niteliği olan uygulamada olduğu benzer biçimde, yazınsal eserleri gözden geçirmek kimi zaman deneyimsiz öğrenciler için büyük bir güçlük teşkil etmektedir. Bu durumda, ustalaşmış bir kısa öykü incelemesi yazmak için birkaç mühim ipucu kafi olacaktır!

iyi bir kısa hikaye nasıl yazılır

iyi bir kısa öykü iyi mi yazılır

Daima Yansız Olun

Hikayeyi çözümleme için yedikten sonrasında, büyük olasılıkla okuduğunuz şey hakkında kuvvetli bir izlenime haiz olacaksınız. Ve incelediğiniz yada çalıştığınız herhangi bir şey hakkında kendi fikrinizi geliştirmek, tıpkı data veren ustalaşmış yazarlar benzer biçimde, doğru çözümleme yapmak için donanımlı olmanın ana göstergesidir. çevrimiçi denemeler ve incelemeler. Bununla beraber, okuduğunuz parça hakkında kişisel izlenimlerinizin olması, incelemenizin kalitesine büyük seviyede zarar verebilir. Bir yazarın bir araştırma geliştirirken bağlı kalması ihtiyaç duyulan en mühim ilke, yansız ve adil olmaktır. Parça hakkında öznel izlenimlerinizi bir kenara bırakın ve bunun yerine onu değerlendirmenin objektif ve mantıklı bir yolunu yönlendirin.

Hikayenin Eleştirel Bir Analizini Sağlayın

Hikayenin eleştirel analizi, tüm incelemenizin büyük bir kısmıdır. Bir incelemede eleştirel bir bakış açısını iyi mi sağladığınız, incelemenin standardını ve okuyucu üstünde yapacağı etkiyi tanımlar – incelemenin kapsamlı ve makul olup olmayacağı. Hikayeyi eleştirel bir halde çözümleme etmek, aşağıdaki mühim noktaları dahil etmek anlamına gelir:

  • Hikayenin ana fikri nedir?
  • Hikayenin amacı nedir?
  • Hikayenin teması.
  • Hikayede sahne ve oynadığı rol ve hikayenin temasıyla ilgili olup olmadığı.
  • Karakterlerin gelişimi.
  • Arsa yapısı ve muntazam inşa edilip edilmediği.
  • Hikayede kullanılan üslup araçları ve başarıya ulaşmış bir halde kullanılıp kullanılmadığı.
  • Hikayenin yazınsal ve bilimsel niteliği olan kıymeti.

İncelemenizi kıymetli ve bilgilendirici hale getirmek için, bu eleştiri noktaların her birini sonuna kadar ifade ederek eklemeniz gerekir. Mesela ilk noktaya bakalım. Hikayenin ana fikrinden bahsederken, hikayenin odak noktası ve aslolan amacı olan hikayenin ana mesajının ne işe yaradığını açıkça belirtmeniz gerekir. Peşinden hikayenin amacına geçebiliriz. Hikayenizin amacına onun fikrinin yardımıyla ulaşılıp gerçekleştirildiği için bu kısım fikre benzer, bu yüzden bunlar herhangi bir öykü içinde birbiriyle ilişkilidir.

Şimdi, hikayenizin temasından bahsetmişken, birçok genç yazarın eğiliminde olduğu benzer biçimde onu fikirle karıştırmamak oldukça önemlidir. Tema, öykü içinde tasvir edilen yada açıklanan bir şeydir, oysa düşünce, yazarın okuyucuya iletmek istediği bir şeydir. Bir sonraki bölümümüzün mevzusu olacak bilimsel niteliği olan standartlara bağlı kalmanızı elde eden, bahsettiğimiz noktaların geri kalanını açıklamak kolaydır!

Bilimsel Standartları Takip Edin

Bilimsel niteliği olan yazımın en eleştiri kurallarından biri olarak, bilimsel niteliği olan yazımı birleştirmek için uzmanlar tarafınca onaylanmış standartlara bağlı kalmak son aşama önemlidir. Hikayeden esinlenerek (doğal ki öykü iyiyse), bilimsel niteliği olan araştırma için öteki kriterleri göz ardı ederek, parçanın ne kadar ilgi çekici bulunduğunu basitçe ifade etmek isteyebilirsiniz. Sadece bu, birçok genç yazarın takip etmiş olduğu yanıltıcı bir alışkanlıktır, yalnızca analizlerinin kıymetini düşürmeye hizmet eder ve onları amatörce yapar. Bilimsel niteliği olan bir araştırma yazmak, katı bilimsel niteliği olan standartlara bağlı kalmayı gerektirir, değil mi? Yorumunuzla altını vurmak istediğiniz sürece bilimsel yazım için ortak standartları takip ettiğinizden güvenli olun!

Bir Plan Geliştirin

Yapıyı çizmek ve bir plan oluşturmak, eleştirel bir araştırma yazarken göz önünde bulundurulması ihtiyaç duyulan oldukça makul seçeneklerdir. Gelecekteki değerlendirmenizi planlamak, gözden geçirmenizde dirimsel ehemmiyet taşıyan herhangi bir şeyi gözden kaçırma olasılığını ortadan kaldırarak tüm mühim noktaları buna dahil etmenize destek olacaktır. İncelemenizi iyi mi yapılandırmak istediğinizi düşünmek için vakit ayırdığınızdan güvenli olun. Hangi öğeleri dahil etmek istediğinize ve makalenizi nereye yerleştireceğinize karar verin. Planlama prosedürünü daha etkili hale getirmek için, yazdığınız her ana noktaya alt noktalar eklemelisiniz – bu, incelemenizdeki dikkate kıymet şeyleri detaylandırmanıza destek olacaktır.

Check Also

nasıl kısa hikaye yazılır

Kısa Öykü Iyi mi Yazılır: Adım Adım Kılavuz

Kısa öykü, coşku verici ve fantastik bir yazı türüdür. Okumaya başlamış olan hepimiz, romanın aksine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir