Home / baby falling off the bed / Bebeğinizin Yataktan Düşmesiyle Iyi mi Başa Çıkabilirsiniz?
bebek yataktan düşüyor

Bebeğinizin Yataktan Düşmesiyle Iyi mi Başa Çıkabilirsiniz?

Bilhassa ilk aşamalarda ebeveynlik kolay değildir. Bebekler erken dönemlerde tertipli bir uyku düzeni geliştirmemişlerdir. Bacakları beşik parmaklıklarına sıkışabilir ve bebek yatağı böcek ısırıkları kaşınmaya niçin olabilir. Dahası, alışılmadık bir durum değil bebek yataktan düşüyor uyurken.

Bebeğinizin yataktan düştüğünü düşündüğünüzde korkarsınız. Bebekler kıpır kıpırdır ve kolayca yuvarlanabilir. Huzursuz çocuklar kendilerini bir taşınabilir yürümeye başlamış olan çocuk yatağı hamak benzeri bir etkiye haizdir. Ve bu şekilde bir kaza olduğunda, ebeveyne sanki küçüğüne bakamayacakmış benzer biçimde hissettirir.

Her ebeveynin bir evladı herhangi bir tehlikeden korumak istemesi fazlaca organik. Sadece iyi haber şu ki, bebek yatağındaki düşüşlerin bir çok ciddi yaralanmalara niçin olmayacak.

Bu yazı, bu şekilde bir vaka meydana vardığında ne yapılacağını, ihtimaller içinde yaralanmaların neler bulunduğunu ve ne süre bir hekim çağırılacağını açıklamaktadır. Buna ek olarak, ilk etapta düşmeleri önlemenin bazı yollarını ele alacağız.

Kulağa iyi geliyor? İçeri girelim.

bebek yataktan düşüyor

bebek yataktan düştü

Yapmanız Ihtiyaç duyulan İlk Şeyler

Her şeyden ilkin, sakin kalmayı ihmal etmeyin. Ürkü hayata geçirmeye gerek yok.

Durumu değerlendirerek başlayın. Kafada herhangi bir yara, çarpma yada çürük izi olup olmadığına bakın. Naturel olarak, eğer bir çocuk bilinçliyse ve ciddi bir yaralanma emaresi yoksa, onu kaldırıp ufak evladı rahatlatmakta problem yoktur. Bebeğinizin vücudunun geri kalanını denetim etmeye devam edin. Ve ihmal etmeyin: Ihtimaller içinde yaralanmaları ağırlaştırmamak için evladı kucağınıza alırken fazlaca nazik olun.

Herhangi bir yaralanma emaresi yoksa ve bebek normalden değişik davranmıyorsa, o süre her şey yoluna girmelidir. Çocuğunuzu önümüzdeki 24 saat süresince yakından izleyin. Zira sarsıntının belirtilerinin ortaya çıkması birazcık süre alabilir.

Görünebilecek başka bir şey de bebeğinizin kafasındaki bir yumrudur. Merak etmeyin; görünmüş olduğu kadar fena değil.

bebek yataktan düşüyor

bebek yataktan düşüyor

Bebeğinizin Kafasındaki Yumruğu Tutmak

Yavrunuz düşerken kafasını vurursa, büyük olasılıkla bir yumru olacaktır. En fena durumlarda, bir bebek fena bir halde yaralanırsa, yumru yumurta şeklinde bir çıkıntıya dönüşebilir. Fakat endişelenme, görünmüş olduğu kadar şiddetli değil. Çıkıntı, yalnızca o bölgede yüzeysel bir şişlik olduğu anlamına gelir. Ve bununla iyi mi başa çıkacaksınız? Bu kolay! Tek yapman ihtiyaç duyulan birazcık soğuk kompres uygula tümsek üstünde ve yakında yok olması gerekir.

Şimdiye kadar, bir çok durumda yataktan düşen bir bebeğin bu kadar ciddi bir yaralanmaya yol açmayacağını anlamış olmalısınız. Sadece bir doktora gereksinim duyabileceğiniz bazı durumlara daha yakından bakalım.

Acil Durum Numarası Ne Vakit Aranmalı

Mümkün olan en kısa sürede ne süre tıbbi yardım almanız gerektiği:

  • Bebeğinizin kafasındaki yumru hakim olur ve yumuşamaya başlarsa.
  • Bebek bir yaşından küçükse.
  • Herhangi bir yaralanma yada kanama emaresi var ise.
  • Bebek bilinçsiz ise.
  • Bebek ağlamaya devam ederse yada kusmaya başlarsa.
bebek yataktan düşüyor

bebek yataktan düşüyor

Burada sezginize güvenmek güzel. Bebeğinizle ilgili bir problem bulunduğunu hissederseniz, bir hekim çağırmalısınız. Güvenli tarafta olmak ve yaralanmaların ağır olmadığından güvenli olmak daha iyidir.

Şimdiye kadar, ilk etapta bebeğin yataktan düşmesini iyi mi önleyeceğinizi merak ediyor olacaksınız. Okumaya devam et, öğreneceksin.

Çocuğun Bebek Yatağından Düşmesini Önlemek

Anlatmaya gerek yok, kazaları önlemek, neticeleri sonradan ele almaktan daima daha iyidir. Bu yüzden, bebeğinizin yataktan düşmesine izin vermemek için şu ipuçlarına göz atın:

  • Bazı bebek yatağı şiltelerini yatağın tarafındaki yere koyun. Bu, bebeğinizin başındaki etkiyi azaltacaktır; Bir bebek yataktan yuvarlanırsa (siz oradayken, yatakları da bebek yatağı böcekleri açısından deneyin).
  • Bebeğin incinmemesi için yatağının yakınında herhangi bir eşya yada oyuncak bulundurmaktan kaçının; bir bebek yataktan düşerse.
  • Bebeğinizi geceleri yalnız bırakmaktan endişeleniyorsanız, yatak odanızda tutmak için daima portatif bir bebek yatağı alabilirsiniz. Bu şekilde, bir şey olması durumunda çocuğunuza hala yakın olabilirsiniz.
bebek yataktan düşüyor

bebek yataktan düşüyor

Netice

Netice olarak şu: kazalar oluyor. Bebeğinizin yataktan düşmesi ürkütücü olsa da, çoğu zaman ciddi yaralanmalara niçin olmaz. Fakat gene de içgüdülerinize güvenmelisiniz. Düştükten sonrasında bebeğinizde bir problem bulunduğunu hissederseniz, derhal doktoru aramalısınız. Ve unutmayalım: Düşmelerin olmasını en başta engellemenin en iyi yolu onları önlemektir.

Yataktan düşen bebeklerle başa çıkma mevzusundaki ipuçlarımız hakkında ne düşündünüz? En yakıcı sorularınızı cevapladık mı yoksa açıkta kalan bir şey mi var? Aşağıya yorum bırakın; sizden haber almak isteriz!

Yazarın Özgeçmişi:

Rachel Burns, tasarım diplomasına haiz deneyimli bir metin yazarı ve fotoğrafçıdır. Müşterilerinin marka kimliklerini ve temel anlamlarını belirlemelerine destek sunar ve müşterileri çeken ve hizmet satan çekici bir kopya oluşturur. Rachel dünyanın her yerinden girişimciler, girişimciler, blog yazarları ve şirketlerle çalışıyor. Makaleler ve tanıtım malzemeleri yazmanın yanı sıra yürüyüş yapmaktan, kitap okumaktan ve ailesiyle süre geçirmekten hoşlanıyor.

Check Also

nasıl kısa hikaye yazılır

Kısa Öykü Iyi mi Yazılır: Adım Adım Kılavuz

Kısa öykü, coşku verici ve fantastik bir yazı türüdür. Okumaya başlamış olan hepimiz, romanın aksine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir