Home / Happiness At Work / 2021’de İş Sağlığı Sağlayın
2021'de İş Sağlığı Sağlayın

2021’de İş Sağlığı Sağlayın

5 Şubat 2021

4 dk okuma

Tarafınca anlatılan görüşler Girişimci katkıda bulunanlar kendilerine aittir.

 

Pandeminin birçokları için fırsatları kısalttığı doğru olsa da, bunun onlara işleri değişik şekilde hayata geçirmeye başlamalarını ve her firmanın haiz olduğu en önemli varlığa, şu demek oluyor ki çalışanlarına güçlü bir halde kıymet vermeyi öğrenmelerini elde etmiş olduğu da kabul edilmelidir.

Bir firmanın, organizasyonun değişik süreçlerinin gerçeğe dönüşmesini mümkün kılanların çabası, emek vermesi ve kabiliyetlerinden kaynaklandığını asla unutmamalıyız.

Çalışanların refahını aramak birçokları için bir beklentiydi, bugün firmalar bunun bir “vazife” bulunduğunun farkına varıyorlar, bu sebeple çalışanlarda mutluluk ve refahı teşvik eden yapılar oluşturmak her kuruma sonsuz yarar sağlıyor.

Bir şirket, güçlü yanlarını korursa ve çalışanlarının mutluluğunu ve iyiliğini elde etmek için iyi uygulamaları uygulamayı asla bırakmazsa, onlarda güven, pozitif duygular ve bağlılık yaratacaktır. Kim Cameron’un doğası gereği tüm canlıların ışığa, pozitif enerjiye doğru gitme eğiliminde bulunduğunu açıkça açıklamış olduğu heliotropik tesirini hatırlayalım; ve karanlık, negatif enerjiden uzaklaşın.

İnsanların gelişmesi gereksinim duyulan şey tam olarak o ışıktır, şu demek oluyor ki her organizasyonun başarıya ulaşmış büyümesi için, güzel canlı çiçeklerden oluşan bahçesini korumak için gerekseme duyduğu ana bileşen.

Yalnız bir tek bu değil, çalışanların profillerinin de işyerindeki ortamı yada iklimi belirlemeye yönelik müdahalesi var. Diğerlerinin yanı sıra empati, şefkat, dürüstlük, hoşgörü, sadakat şeklinde köklü değerlere haiz olmalarına azami dikkat göstermeliyiz. Bu yumuşak beceriler, tek başına plan yapmadan insanlığa destek olacak bir organizasyon oluşturacak şeylerdir.

Bu hayatta pek oldukça kez “Örnek olmak zorundasın” cümlesini duyduk ve bu doğru! Bir organizasyonun emek harcama takımında iyimserlik, pozitif duygular, katkıda bulunacak, yerine getirmemek için fikirler üreten liderleri var ise, görevlerinde yada görevlerinde daha büyük başarı elde edeceklerdir.

İyimserliğin daha yüksek öğrenim ve performansa yol açmış olduğu görülmüştür. Sebebi, eğer iyi olacağına inanıyor ya da inanıyorsan, daha oldukça çabalayacaksın.

Duke Üniversitesi’nde birkaç ekonomist, iyimser insanların daha uzun saatler çalıştığını, daha ısrar eden olduklarını ve sonunda daha oldukca para kazandıklarını kanıtladı.

Örgütsel refah direkt ekonomik neticelerle, çatışma yönetimi ile ilgili olduğundan, onu oluşturan kişilerin davranışlarının psikososyal bileşenine katılmanın kuruluşların tüm liderlerinin sorumluluğunda olduğu açık olmalıdır. satın alan memnuniyeti ve organizasyonel verimliliğin sağlanması.

Organizasyonel esenlik

Organizasyonel refah sergileyen bir firmanın önemli rekabet avantajları vardır, örnek olarak:

+% 300 İnovasyon -% 44 Hastalıklar

+% 44 Satış -% 51 Ciro

+% 31 Verimlilik -% 125 Tükenmişlik

+% 37 Elde Tutma

Yalnız bir tek bu değil, sağlıklı ve uyumlu bir emek harcama ortamına haiz olmak, iş süreçlerinin akmasına, hedeflere en kısa sürede ve en iyi şekilde ulaşılmasına izin verir, firmanın itibarına yarar sağlar, bu sebeple çalışan kendini önemsediğini hissettiğinde, akrabalarıyla birlikte haberi yayacak.

Organizasyonel başarıya ulaşmak için, işletmenin stratejik hedefler ve İK girişimleri ile uyumlu hale getirilmesine katkıda bulunan bir organizasyonel esenlik ve mutluluk stratejisi uygulamak gerekir. İyi oluşun organizasyonlarda sürekli iyileştirme için kişisel ve toplu bir sorumluluk bulunduğunu hatırlayalım.

Kuruluşların mutluluğunu artırın

LIVE 13.5 °, beş yıldan fazla bir süredir çeşitli kuruluşlara eksiksiz ve insani bir metodoloji altında danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Bununla birlikte insanlarda fizyolojik, duygusal, zihinsel, ruhsal ve maddi denge aranır, bu da mutlu ve verimli organizasyonların oluşmasına katkı sağlar.

Coca Cola Femsa, Natura, Danone, Starbucks, Nissan, Mitsubishi Motors, UPS, Cirsa, Santander, Chopo, Unicef, MetLife, Expansión, Kuehne + Nagel şeklinde oldukça sayıda büyük ulusötesi firmalar, edinim ve sertifikasyonlara katıldı daha mutlu, üretken, sağlıklı ve pozitif emek harcama ekipleri oluşturmak için LIVE 13.5 ° ‘yi mutluluk ve İK danışmanlığı, eğitim ve entegrasyon etkinlikleri olarak sunuyor.

Yaşadığımız bağlamı tüm açılardan dinlemenin ve dikkatle gözlemlemenin zamanı geldi, daha iyi insan olmamız ve toplumun kendisi için bir şeyler yapmamız için haykırdığını düşünmüyor musun?

Yıla iyi adım atmak, bizi çevreleyen şeylere karşı daha empatik olmak, pozitif sonuçlar üreten gözlemlenebilir davranışları belirlemek ve iyi uygulamaları hayata geçirmek gerekiyor.

İkinci evimiz olan işimizin o refahını bulalım, çalışalım ve teşvik edelim.

Check Also

ingilizce yazma becerileri nasıl geliştirilir

İngilizce Yazma Becerilerimi Iyi mi Geliştiririm?

İngilizce son zamanlarda evrensel bir dil haline geldi. Bu, mevcut toplumda rahat duymak için dünyadaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir