Home / bedtime stories / Uyku vakti hikayelerini kullanarak yaratıcı yazma üstüne bir denemeyle iyi mi başa çıkılır?
yaratıcı Yazarlık

Uyku vakti hikayelerini kullanarak yaratıcı yazma üstüne bir denemeyle iyi mi başa çıkılır?

Yatmadan ilkin pek oldukca öykü biliyorsanız, hatta bu tarz şeyleri kardeşlerinize yada çocuklarınıza anlatıyorsanız, şanslısınız. Yaratıcı yazarlık eğitimi alırsanız daha da şanslısınız. Yatma vakti öykü anlatımı, yaratıcı anlatılar yazmak söz mevzusu olduğunda en oldukca hafife alınan unsurlardan biridir.

Tecrübe etme yazarken uyku vakti öykülerinin kullanımının aşırı derecede rahat olduğu söylenebilir. Sadece, gerçek durumla bağlantılı değildir. Uyku vakti hikayelerinin, yaratıcı yazma üstüne bir yazı yazmanıza iyi mi destek olabileceğini tartışalım.

yaratıcı Yazarlık

yaratıcı Yazarlık

Büyük desenleri bulun

Uyku vakti hikayeleri çoğu zaman onları öteki anlatılardan ayıran mühim kalıplara haizdir. Her hikayeyi düşünün; geniş bir deseni vardır. Bir yazı yazarken bu şekilde bir stratejiyi kullanabileceğiniz için bu en mühim dezavantajlardan biridir.

Aynı yapıyı takip edin

Çoğumuz uyku vakti hikayelerinin ne kadar büyüleyici bulunduğunu biliyoruz. Hepsi sıra dışıdır, değişik bir anlam yükü taşır, çeşitli karakterlere ve ayarlara haizdir. Gene de benzer bir öğeleri var. Ve buna yapı deniyor. Birçok talebe bir sav ödevi uyku vakti konularında, birçok çıkarımları olduğu ve akademisyenler tarafınca araştırılmadığı için. Bununla beraber, her bir konunun beş mühim bileşeni vardır. Bunlardan herhangi birinin göz ardı edilmesi başarısızlıkla neticelenecektir. Bundan dolayı, yaratıcı bir yazı yazarken aşağıdaki yapı yararlı olacaktır:

 • Açılış
 • Oluşturmak
 • Mesele
 • çözüm
 • Bitirme

Mesela, maceralarla ilgili bir uyku vakti hikayesi aşağıdaki benzer biçimde yapılandırılır:

 • Kıymetli bir şey bulmak.
 • Bir kötü karakter tarafınca kovalandı.
 • Kötü karakterden saklanmak.
 • Kaçıyor.
 • Ödül!

Makalenize uygun tür kullanın

Yatma vakti hikayeleri on bir türe ayrılır. Her birinin değişik bir düzeni vardır. Ona oldukca dikkat edin ve ödeviniz için en uygun türü seçin.

Hususi desenlere haiz bu türler şunlardır:

 1. Görevler ve yolculuklar. Karakter birini / bir şey arıyor. A’dan B’ye yada orada ve yine geri gelebilecek son bir varış noktası vardır.
 2. Kümülatif masallar. Bu tipin vurgulayıcı bir modeli vardır. Bu tür, ufak çocuklar için öykü anlatımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı görevi yerine getiren üç ufak kızın hikayesi, bu tür anlatılara örnek olabilir.
 3. Uyarı hikayeleri. Bu hikayeler etik değerlere odaklanıyor. Ana karakter bir şey yapmaması mevzusunda uyarılır fakat yapar ve başını belaya sokar.
 4. Baddie’yi yenmek. Adamların en sevilmiş olduğu hikayeler. Bir tehdit ortaya çıkana kadar her şey muhteşem. Sert kavgalarla bu çekince aşılır.
 5. Masallar dileğiyle. Birisi bir şey dilediğinde fakat bu ulaşılamaz.
 6. Bu türden hiçbir şey söylememek. Güzel ve Çirkin, Külkedisi Hikayeleri ve Harry Potter’ı hepimiz bilir. Bir değişiklik göründüğünde, bir tek bir karakterin fizyolojik yönünü değiştirmez. Bununla birlikte zihniyet ve duyguları da değiştirir.
 7. Tehlikeli ayarlar. Yasak alanlar, kasvetli ortam.
 8. Yitirmek ve bulmak. Bir karakter kaybeder ve / yada kıymetli bir şey bulur.
 9. Bir karakter özgürleştirilmelidir.
 10. Birileriyle buluşmak. Bir karakter biriyle tanışır ve bu da bir soruna neden olur.
 11. Karakter kusur. Bir karakter sempatik olduğunda, sadece davranışta yada benzeri dezavantajlara haiz olduğunda.

İyi yapı taşları

Uyku vakti hikayeleri rahat görünse de, iyi organize edilmiş ve tutarlıdırlar. Yazarlar, kulağa bu şekilde gelmesini sağlamak için belirli yapı taşları kullanırlar. Paragrafların nereye uzatılacağını, nerede yavaşlayacaklarını yada tam tersine nerede hızlandırılacağını belirlerler. Bununla beraber, uzun bir bölüm eylemi yavaşlatabilirken, keskin bir cümle vakaları hızlandırabilir.

Bu yüzden bir yazının amacını bilmek oldukca önemlidir. Bunu bilerek, paragraflarınızı merak uyandırmak, harekete geçmek, gizlemek, okuyucuyu güvenliğe uyandırmak, kovalamak vb. Bu cümleler, en kuvvetli izlenimi bıraktıkları için uyku vakti konularında en mühim olanlardır.

Karakterlerinizi gerçek yapın

Çocuklukta yatmadan ilkin hikayeleri dinleyen hepimiz, canlı bir halde tasvir edilen bu karakterleri bilir. Bu bir tek bu tür anlatıları dinlerken mükemmel vakit geçirdiğimiz için olmuyor. Uyku vakti konularında karakterler belirgindir. Bunun sebebi rahat ipuçlarıdır. Ilk olarak ve en önemlisi, yaratıcı bir yazı yazarken, kişinin görünüşüyle ​​ilgili birkaç informasyon vermeyi ihmal etmeyin. Mesela, Hırpalanmış bir ekip giyen adam dilenciye yiyecek verdi. Okuyucuya, karakterin amacını, ne yapacağını, ne söyleyeceğini ve düşüneceğini belirlemeye destek olacak bu detayları sağlamak oldukca önemlidir.

Bundan dolayı, bir karakterin doğru şekilde iyi mi tasvir edileceğine bir göz atın:

 • Müstehcen bir isim bulun. Mesela Bay Morrison.
 • Birkaç açıklayıcı detay ilave edin.
 • Ferdin iyi mi hissettiğini çözümleme edin.
 • Söyledikleri ve yaptıkları içinde bir paralellik kurun.
 • Düşüncelerini açıklayın.
 • Karakterin amacını hatırla.

Etkili diyaloglar ilave edin

Çocukken konuşmalara dikkat eder, onları kafamızda yine etmeye çalışırdık. Bir şeyin iyi mi tısladığını, bağırdığını yada fısıldadığını hayal ettik. Aynı şey, yaratıcı bir yazma dersi için bir yazı yazmak de ilgilendiriyor. Sağlam sadece kısa diyaloglar eklediğinizden güvenilir olun. Aşağıdaki kullanışlı püf noktaları, kuvvetli diyaloglar oluşturmanıza destek olacaktır:

 • Bir karakterin söylediklerinde iyi mi hissettiğini gösterin
 • Ağır konuşma fiilleri ilave edin – tısladı, fısıldadı vb.
 • Eylemsiz bir ses yaz – sakince belirtti
 • konuşurken karakterin hareketlerini vurgulayın – Hayır, dişlerini gıcırdatarak fısıldadı
 • Diyalogları uzatmayın

Atmosferik bir ortam oluşturun

Görkemli bir ortamın okuyucuyu hikayenin içine daldırdığını anlatmaya gerek yok. Nitekim, ilgili ayrıntıları ilave ederek okuyucuyu şaşırtabilirsiniz. Yatma vakti hikayeleri edatlar ve sıfatlar açısından zengindir. Ek olarak mekanı karakterin bakış açısından tasvir etmeyi severler. Ortamın iyi tanımlandığından güvenilir olmak için bu stratejiye bağlı kalınca. Size ergonomik yolları hatırlatmak için bir göz atın:

 • duyusal detaylar
 • sahneyi birinin gözlerinden sergilemek
 • şu anda ulaşılamayan sadece ileride olacak bir şey tanıtın
 • orada ne işe yaradığını söyle
 • ayarı daha net hale getirmek için edatlar kullanın

Yaratıcı yazarlık zor olabilir. Bununla beraber, uyku vakti hikayelerine yoğun bir halde giriyorsanız, mücadelelerinizi bir şapka damlasıyla hafifletebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği benzer biçimde ipuçlarını izleyin ve eşi olmayan bir yazı yazacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir