Home / how to succeed with your story / Kısa Öykü Iyi mi Yazılır: Adım Adım Kılavuz
nasıl kısa hikaye yazılır

Kısa Öykü Iyi mi Yazılır: Adım Adım Kılavuz

Kısa öykü, coşku verici ve fantastik bir yazı türüdür. Okumaya başlamış olan hepimiz, romanın aksine sevmeseler bile bir kısa hikayeyi bitirebilir. Bu şekilde bir görevin var ise ve tek düşüncen “Biri bana bir öykü yaz bir uzman şeklinde mi?“, WriteMyPaperHub ile bunu çevrimiçi olarak yapabilirsiniz. Ilk olarak bu deneyimi sonraki yazılarınız için kullanabilirsiniz. Her durumda oldukça kullanışlıdır, bundan dolayı müşterilerin oldukça sayıda incelemesiyle doğrulanmış çevrimiçi hizmetlerden korkmayın. Başka bir yol seçmeye karar verirseniz ve bunu başından sonuna kadar kendiniz yazmak isterseniz, hikayenizle iyi mi başarı göstermiş olacağınız mevzusunda size detaylı ve net talimatlar verecek adım adım bir kılavuzla size destek olmaya hazırız.

nasıl kısa hikaye yazılır

iyi mi kısa öykü yazılır

Aşama 1. Okuyucunuza iletmek istediğiniz ana fikri bulun.

Kolay bir fikir olmalı. Bu, kolay kısa cümleler yazmanız gerektiği anlamına gelmez, sadece düşüncenin açık olması gerekir. Kısa hikayelerin cazibesi, “Dağlar güzeldir” şeklinde apaçık gerçeklerin tutkuyla anlatılabilmesidir, hepsi bu. Büyük yazarlar bunu 500-600 sayfada yapabilir, sadece her okuyucunun bu şekilde bir kitabı bitiremeyeceğini kabul etmelisiniz.

Adım 2. Tüm arsayı aklınızda tutun.

Yazmadan ilkin tüm durumları anlamalı ve hayal etmelisiniz. Senaryoyu yazarken oluşturmak istiyorsan başlayamazsın. Canlı bir hayal gücüne haiz yazarlar için iyi bir haber değil fakat bu doğru. Ne yazık ki, yeni arsa dalları için zamanınız yok ve yalnızca seçileni tanımlamalısınız. Yapılandırılmış bir beyne haiz olanlar için bu yol mükemmel. Kısa açıklamalar, net bir mevzu, bir ana fikir ve bitirdiniz.

Aşama 3. Okuyucuyu merak içinde tutun.

Önceki adımlar anlaşılması ve kullanılması kolaydı. Fakat bu sihir ve kabiliyetle ilgili. Gelecekteki metninizi hissetmeye ve heyecanlıysa kendinize yanıt vermeye çalışın? Senaryoyu bitirdiğinde doygunluk oldun mu? Bu yazının devamı ile ilgileniyor musunuz? Duramayacağın şimşek şeklinde mi görünüyor? Cevaplardan bazıları Evet ise, doğru yoldasınız ve okuyucunuzu kolayca bulacaksınız.

4. Adım. Mümkün olduğunca azca karakter ilave edin.

Doğalarını sunacak vaktiniz yok, sadece öngörülemeyen bir şahıs hakkında okumak garip değil. Hikayenizde anlatmak için insan ilişkilerini seçerseniz, hikayenizi açıklamak için lüzumlu olan yalnızca birkaç kişiyi göstermeye çalışın. Her birini, onları kolayca ayıran bazı hususi özelliklere eklemeye çalışın. John ve Jack şeklinde benzer adlar kullanmayın. Okuyucunuzun bir karakteri tam olarak ayırt etmesi gerekir.

Adım 5. Bazı örnekleri okuyun ve kovuşturmak istediğinizi seçin.

Asla değişik bir türde yazılmış kısa öyküler okudunuz mu? Değilse, lütfen yazmaya başlamadan ilkin yapın. Yazarların düşüncelerini kaç değişik şekilde gösterdiğine hayret edeceksiniz. Sizi en oldukça neyin etkilediğini not edebilir ve arkasından bunu hikayenize ekleyebilirsiniz. Bu yöntem yalnızca kısa öyküler için kullanışlıdır şu sebeple örnek olarak oldukça sayıda romanı okumak için aylar harcamanıza gerek kalmamıştır. Birkaç gün ilkin kendi hikayenize başladığınız gün değil, bunu yapmanızda yarar var. Bu ipucunu kabul ederseniz, zihniniz tüm detayları çözümleme edip işleyecek ve en iyi sonucu alacaksınız.

6. Adım. Arkadaşınızdan ilkin yazdıklarınızı okumasını isteyin.

Durmadan okumuş mu? Öyleyse, başarı göstermiş bir yazarsınız. Eğer yapmadıysa, ona neyin yanlış bulunduğunu problem. Ne vakit sıkıldı? Neyi değiştirmeyi tercih ediyor? Cevapları yazınızı değiştirebilmek için bir dürtü olmamalı, sadece onlar hakkında düşünmelisiniz. Pek oldukça arkadaşınızdan oldukça sayıda geri bildirim toplayabilir ve tesadüfleri çözümleme edebilirsiniz. Değişik kişiler yazınızın aynı kısımlarını değişiklik yapmak isterse, bu sizin için makul bir işaret olabilir. Fakat bir yazar bulunduğunu ve son sözün bulunduğunu unutma.

7. Adım. Düzeltme zamanı.

Puanlamadan önceki son şey düzeltmedir. Ihmal etmeyin ve her tür yazının bu kısmını görmezden gelmeyin. Tercih ettiğiniz her türlü yardımı kullanabilirsiniz. Çevrimiçi hizmetler iyidir, akıl hocaları iyidir, yazarlar (herhangi birini biliyorsanız) iyidir. Kendi metninizi 2-3 kez denetim ettikten sonrasında kör olmuş olursunuz. Belirgin hataları ve saçma cümleleri bile fark edemezsiniz. Bir yazar olarak, bunu söyleyerek ne demek istediğini hatırlarsın, fakat yeni bir bakışla tahmin edemezsin. Tüm ustalaşmış yazarlar bunu devamlı yapar, bu yüzden bunu sizi aptalca hatalardan kurtaracak bir kaide olarak kabul edin.

Başarı göstermiş kısa öykü yazımı işte bu şekilde çalışır. Yazmadan ilkin rahatlamaya çalışın ve bu kılavuzu izleyin. Sizi, sizi doygunluk edecek ve bununla beraber iyi bir puan getirecek mükemmel bir yazıya götüreceğine inanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir